Puszta világa

Vissza.

Érdekes olvasmány

Komjáthy István: Mondák könyve.
E könyv az ihletője e versnek. E könyv mesevilágának gazdagsága magával ragadja olvasóját. A történelem mítikus kezdetétől kezdve a honfoglalásig öt rész kerek történeteinek számos fejezetét olvashatjuk élvezettel. Az első rész legősibb mondánk színes elbeszélése, melyet három rész követ. E három rész a hun mondakör három nagy személyéről, Hunorról, Kevéről és Attiláról szól. Az ötödik fejezet a magyarok nagyjairól. Megelevendnek a magyar mesék és ősök történetei és értékei. A mediterrán és monszun éghajlatú vidékek mondáiban szereplő istenek és emberek aljassága többnyire hiányzik ezekből a mesékből és mondákból. Ez a szellemiség teszi lehetővé, hogy az érdekes történeteket még kerekebbé tehesse az író, ily módon: a rokon lelkületű északi népek mondáinak, hiedelmeinek, találós kérdéseinek, és szomszéd népek meg a mi népünk mondókáinak észrevétlen beillesztéseivel a könyv fejezeteibe. Gyakran olvashatók színes mesék, istenek énekei, és mitológiai tájképek. A költőiség az Attiláról szóló fejezetben kicsit háttérbe szorul a hőskölteményi jelleg miatt, de megmarad a drámai késleltetés eszköze. (A hősköltemények formailag ugyan költemények, de érzelmi szempontból a hőstörténetek közé tartoznak, melyeknek a fele érzelem, öröm, a másik fele harc. És az Attiláról szóló fejezet is prózai mű, de tartalmilag hősköltemény.) Komjáthy Istvánnak költői, elbeszélői és drámai eszközökkel kikerekített történetei különösebb kerekítés nélkül is gazdagabb világot tárnak elénk, mint azt ő is valaha gondolni merte volna. Többek között ebből merített sokat Böszörményi Gyula.

Az ősmagyar hiedelemvilág öt eleme

A Főisten a saját anyagából megeremtette női felét, Ukkó Földanyát és Gönüz Égapát. Aztán megteremtették isten-gyermekeiket és a többi teremtményt. A Hold elem párja a Víz elem, a Napé a Tűz. A Hold elemhez tartozó Szélirály nemzette Vízanyával a felhőket. Ebben a rendszerben a tenger hímnemű, tehát a teremtett világ része. Ősvallásunkban nem volt olyan fontos jelkép a nőies őstenger, melynek iszapjából lett a föld. Ősvallásunknak sokkal inkább dogmája az, hogy az Istenség a saját szellemi anyagából teremt mindent. És hogy a dualizmus nem jó és rossz között van, hanem jó és jó között. Ez a szeretet. A világ rendje, éltetője. Aki ártani akar, annak hazudnia kell. Ez az uráli dualizmus, ami a kelet-mediterrán jáfetita társadalmak egyik hamar elmúlt jó vonásának hatására alakult ki Közép- és Kelet (és Nyugat-)Európában, és hatással lett az altáji őseink kultúrájára és a taoizmus őshitére. A belső-ázsiai Altáj hegységben az ős-eget, ős-tengert jelentő Tengri név, mint Isten neveinek egyike így jelent meg, miközben a kelta vas Kínában ismertté vált. (Az uráli táltostörzsek némelyike a kelet-mediterrán hámita sumérokkal keveredtek, így náluk a dingir szó terjedt el,ami istent jelent.)

Az ős-ég istene az ős-tengerből fölhozá a föld anyagát, és aztán ketté válik Földanyára és Égapára. (Az ördög, mint parancsra földet fölhozó ikertestvér alakja iráni hatásra alakult ki a finnugor mitológiákban. Mivel korábban az önkéntes földhozóról szóló változatot ismertem, ezért azt hittem, hogy itt naporcájú Gönüzről esik szó egy magyar mondában, mert mint pogány istent, hamis fényhozóval azonosították a papok. Lucifer: fényhozó, hamis fényhozó, sátán.) A csillagos ég lesz Ukkó és Gönüz lánya, így nősténység sosem hal ki. Lányuk háromfelé válva: Csillag, Hold, Nap. Nap a legkisebb leányuk, aki egy adott mesében a sárkányölő hős felesége lesz. Ez a három égitest kultusza vallásunk mesei rétege. A hős a Földanyaától, mint öregasszonytól megkapja a szükséges eszközöket, tehát a sötétség nem egyenrangú, csupán arról van szó, hogy Isten úgy tesz, mintha annyiban hagyná a rablásokat, hogy próbára tegye az embereket. Az emberi minőség fejlődésétől függ a Világegyetem minősége. A rossz azért sem egyenrangú, mert kívül áll a dualizmuson. És aki árt, annak hazudni kell.

A dualizmus továbbfejlődése: Szélanya+Idő/Hideg=Szél+Jégeső, Vízanya+Holdkirály=Víz+Víz, Tűzanya+Napkirály=Tűz+Tűz. (Szélanya büntetése a gonosz jégeső, aki a nemtelenség jelképei lett, így Szélanya párja a férfia szél lett, jelképezve Ukkó és Gönüz ikerörvényes, ikerszélörvényes dualizmusát. Ideg kívülálló, tehát sokadrangú. A főgonosz másik variációja Kapanyányi Monyók. Ő az alvilág ura, főtörpe, eredetileg talán jó figurának képzelve. Fiai a sárkányok. A sárkányok legyőzhetők varázseszközökkel is, tehát sokadrangú kívülállók, akik csak égistesteket raboltak.) Tűzanya égiteste a régebbi dualisztikus rendszerben a Vénusz. A Vénusz a legnagyobb királylány, de jelképe a legkisebb királylánynak, Ünananának. Így lett Inanna azonos a kelet-mediterrán sémita Istár-Vénusszal. A Tűz elemmel azonosak maradtak a csillagok akkor, amikor a Nap már önálló elem lett, mint a kínai Fa elem helyettese. A Fém eleme helyettese a Hold lett. A Hold elem része lett a levegő elem, mint Szél bolygó, amely a Nap-Hold-Vénusz bolygók kultuszában a Vénusz helyébe lépett. Az elemek és bolygók nem ugyanazok se a bolygókultusz szempontjából, se csillagászati szempontból.

Elem
Víz
Nap
Tűz
Föld
Hold
Bolygó
Merkúr
Jupiter
Mars
Szaturnusz
Vénusz
Érzelem
Félsz
Méreg
Öröm
Tűnődés
Bánat
Szerv
Vese
Máj
Szív
Has
Tüdő
Testrész
Fül
Szem
Nyelv
Száj
Orr
Íz
Sós
Savanyú
Keserű
Édes
Csípős
Égtáj
Észak
Kelet
Dél
Közép
Nyugat
Évszak
Tél
Tavasz
Nyár
Átmenet
Ősz
Idő
Nedves
Száraz
Meleg
Hideg
Szeles
Alak
Csepp
Sugár
Szeg
Térkép
Kunkor
Szín
Kék
Zöld
Piros
Arany
Ezüst
Nősténység
Hold
Virág
Csillag
Kert
Kehely
Istennő
Szépasszony?
Ünana
Menny(=Eszter)
Ukkó
Babba
Hímség
Tenger
Fa
Nap
Hegy
Szél
Isten
Tenger
Szemes
Mén(=Hadúr)* Óriás
Szellő
Ember
Mostoha, T. P.
Sz. Sz.
Sz. L., Délibáb
Puszta
J. F.
Forrás (népé)
Vadászat?
Állattartás?
Rablás?
Földművelés?
Gyűjtögetés?
Barát
Türelmes?
Kedves?
Lobbanékony?
Ragaszkodó?
Aggódó?
Törekvés
Felemelkedés?
Igazság?
Dicsőség?
Tudomány?
Erély?
Gazdagság
Használás?
Barátság?
Előjog?
Alku?
Meggyőzés?
Hatalom
Testvériség?
Szabadság?
Tekintély?
Egyenlőség?
Babona?

Az ősvallásunk mesei rétegét a hittani réteggel egyesítő vallásreform kínai hatásra alakult ki. Nem volt kötelező érvényű.

*A Tűz elem férfias energiája a Mondák könyvéből Hadak Ura háborúisten néven és Tűzkovácskirály kovácsisten néven ismert ősistenség. Ez az isten az ugor Világügyelő megfelelője. De mivel a magyar nép nem sose militáns, ezért Marsot és Tűzkovácskirályt, akinek magyar-kínai csillagjegye a Ló/Mén, holott a ló Hold elem állata, nem pedig a Tűzé vagy Napé. A férfias Tűz elem a Nap elemhez hasonlatos.

A Hold elem energiája Szélkirály, akinek a legősibb ménese van.) Egy Mén nevű totemős-hős felnövésének szimbolikus elbeszélése lett a Fehérlófia c. népszerű mese. Mén a Magyarok Istene. A lovasnomád eredetű ugor népek Világügyelőjével szinte teljesen azonos istenség Mén, aki megistenült jószívű, nem militáns hős-ős. Hadak Ura neve egy 19. századi kitalált isten neve, akivel a Mondák Könyvének Tűzkovács Királya később azonosítva lett, hogy a Hadúr-kultusz békepárti kultusszá válhasson. Trianon után a fájdalomtól eltorzult lelkületű gyűlölködő békétlen kultusza alakult ki. Tehát a mitológiák és mitológiaváltozatok istenei mindig csak majdnem azonosak, mert az emberek istenképeket táplálnak hitükkel inkább, mint isteneket. Így jogunk van ledönteni emberevő tűzistenek, emberevő vízistenek, emberevő légistenek, emberevő földistenek, emberevő sokféle istenek bálványait, hogy elejét vegyük gonosz emberáldozatok lehetőségének. Ne áldozzunk Mars-Hadúrnak, ne imádjuk pártus-kardos Jézust. Jézus zsidó volt, akik magyaroknak az egyiptomi sumérokon keresztül rokonaik. A sumérok részben uráli eredetűek, részben mediterránok.

Tűzkovácskirály 5 elemes hitvilágának hatására a 4 elemes hitvilág bolygókultuszában érdekes szentháromság alakult ki. A Nap-Hold-Szél istenbolygók és 5 elemek kultuszának hatására kialakult a Nap-Hold-Vénusz főistenbolygók kultuszának Teremtő-Babba-Világügyelő szenthármasa. A Tűz a szerelemnek, érzelemnek, hevességnek jelképe. Ha ázsiai módra a Nap elem májához társítjuk a szeretet a Tűz elem szíve helyett, akkor sincsen baj, hiszen élő lény nem szerethet érzelem nélkül.

Hogy Mén ebben a reformált vallási rendszerben azonos-e Gönüzzel, azt nem tudom. (Mégsem azonos, hiszen Mén felesége Napkirálylány, Gönüzé Ukkó. Mén és Délibáb földi emberek voltak, akik a Nappal kötötték össze életüket.) Azt Tudom, hogy a Menny/Eszter nevű, tűz- és égboltistennőjének kultuszában szerepet játszott az ég ige és ég főnév azonos hangzása. Az ég ige régi alakja egyébként änge lehetett, az ég főnévé szänge, ami hänge, majd änge lett. Mén, a Magyarok Istene. Az Égisten Naporcájú, a Földistennő Holdas homlokú. A magyarság két védőistene a Magyarok Istene, és a Boldogasszony, aki Ukkónak vagy a lánya, vagy az emberközeli alakja. Hiedelme válogatja. Tehát ketten vannak. Ketten, mint a dualizmusban. Tehát kérdés, hogy ebben a rendszerben Mén azonos-e Gönüzzel. A Nap-Hold-Vénusz rendszerben azonos a Fiúistennel, azaz a Világügyelővel. Az Apa-Fia kettősség e szentháromságban az Anya-Lánya láncolatot váltotta fel. De ha Mén=Gönüz, akkor Napkirálylány, azaz Ünana egyedül marad. Ugyanakkor a Magyarok Istene mégsem lehet a két főisten egyike. Tehát: Gönüz: főisten; Ukkó: főisten és elem; Eszter: égbolt és elem; Szemes: bolygó és elem.

(De az is lehet, hogy Ég=Tűz mindenképpen, és Fehérlófia a Gönüz szellemanyagából sokat kaphatott a születése előtt. Tehát a Nap-istenek házastársai Tűz elemű emberek, megistenülve. A magyarok istene tehát Gönüz és Fehérlófia együttesen e rendszerben. Fehérlófia azonos Mén nevű ősünkkel, csak e mesebeli neve a felnőtté válását jelképesen elbeszélő tündérmeséhez kötődik. Égi felesége mjkrokzmikus feleség. Földi és makrokozmikus felesége a fekete tavi kiskacsa visszaváltoztatva emberré.)

A Mondák könyve nyomán írt versem utolsó versszakaiból idézek, Puszta c. versemből, a célból, hogy értelmet adjak annak a kérdésnek, hogy mért kell minket hitelekkel és marakodásokkal megölniük eme gyáva sunyi, még mindig félig titokban támadó szellemeknek: A Tűz a szerelemnek, érzelemnek, hevességnek jelképe. Ha ázsiai módra a Nap elem májához társítjuk a szeretet a Tűz elem szíve helyett, akkor sincsen baj, hiszen élő lény nem szerethet érzelem nélkül.

Öreg Puszta áldoz lovat Földanyának,
s Vízanyának, s minden fontosabb Királynak.
Tűzkovács Király az Aranyos Szegletből
jött, a Zöldszakállú Tengernek földjéről.

Azt mondta, nem bírja sokáig az földet
Lúdvérctől menteni, kardot azért küldend.
Ezt a szép ős földet a puszták szélében
Lúdvérc karmaitól meg kell, hogy védjétek!

Lúdvérc talán a főisten volna, mint főnix-féle madár, aki a világot teremtette a káoszból, csak a manicheizmus hatására a Lúdvérc név szitokszó lett volna, és a köznévi alakjából mielőtt lidérc lett volna, az addig tündért és furfangos állatszellemet és szerelemszellemet jelentett volna? Talán. Mindenesetre itt behelyettesíthetjük akkor e nevet az Udag/Ideg szóval, ami időt vagy hideget jelenthet, és a viharistenek rosszab fajtái közé tartozó jégeső-szellem neve. Talán lehetett ő egykoron Szélanya férje, vagy mégsem, de Szélanyának van alárendelődve. Ha valaki a jóságos, de zsörtölődő Szélanyát káromolja, annak termésére Szélanya jégesőt küld. Mivel terméselverő a jégeső, és nem földtermékenyítő, ezért nemtelen. A főgonosz-bűnbakok egyike tehát mindig Kapanyányi Monyók, az alvilágon uralkodó törpe, aki eredetileg jó szellemnek lehetett elképzelve. Vagy a másik: Udag. A Szél elem a Hold elem része, tehát Hold, mint haláljelképhez tartozhat U(dag is. A felhők a csapodár Szélkirály és a toleráns Vízanya gyermekei. A Hold elem haláljelkép. A kívülállás kapcsán is lehet haláljelkép: 888+8. Az Egy, egyből kettő, kettő meg igéjén való kívül esés jelképe.

A 8 tehát a nemtelenség száma. Kívül eső fejlődésképtelen erő is lehet, amely a 88/888 stabil zártságán kívül esik, nem egyenrangú, de egy kis éket kis időre mégis verni tudó. A nemtelenség jó formája végtelen egy osztatlan egysége, amelynek csak belső felosztása van. Az erkölcsileg kívül álló erő a dualizmust/trializmus önmaga jobb használatára készteti, tehát a hosszútávú győzelem a jó erőké az evolúció által. Képesek lesznek többféle szemléletre és építő tevékenységre. Minden rosszban van valami, ezt az alkalmat mindig meg kell találni és ragadni. És ha nincs jó mégsem? Az sokkal ritkább, mint a pesszimisták. Mint ahogy a jó dolgok nem mindig hullanak az ölünkbe, akármit hisznek az optimisták.

Elemek és jellemek

A különböző nemű elemek és emberek önálló lényként létezése miatt egy fél elemé egy időegység. Az elemeket nemük szerint is jellemzik, amelynek semmi kapcsolata az emberek nemével, még akkor sem, ha egy férfi nőnek képzeli magát.

  1. A Hím Napra úgy kell tekintenünk, mint egy lombkoronára. Szívós, nehéz elhajlítani. Ennek megfelelően az ilyen jegyű ember kicsit rugalmatlan, nehezen köt egyezséget, más szóval kissé makacs. Emiatt fogékonyabb a nagy nyomás okozta idegrendszeri problémákra, akár a depresszióra is. Ennek oka az, hogy nekik nehéz kompromisszumokat kötni, és beilleszkedni a környezetbe. A Hím Nap személyiségek könnyen kaphatnak idegösszeomlást, ha nagy nyomás nehezedik rájuk.
  2. A Hím Nap elem lombkoronához hasonlít, akkor a Nőstény Nap virághoz. Ez a személyiségtípus sokkal rugalmasabb és könnyebben illeszkedik be a környezetébe. Jellemző rájuk a kézügyesség, jól használják ujjaikat, ezért eredményesek az iparművészetben. Kompromisszumképesebbek ls vissszafogottabbak.
  3. A Hím Tűz olyan, mint a Nap: melegszívű, nyitott és becsületes. Könnyen köt barátságot, és könnyen válhat népszerűvé is. Olykor azonban forrófejű és robbanékony is lehet, de ezeket a kitöréseket nem tartja magában; érzelmeiket képtelenek véka alá rejteni, ami a szívén, az a száján, de miután kiadta magából indulatait, gyorsan túlteszi magát az ügyön.
  4. A Nőstény Tűz ember viszont inkább gyertyalánghoz hasonlít, amelynek lángja vibráló és instabil. A Nőstény Tűz elem érzékenyebb és érzelmesebb a többi elemnél. A gyertya lángja veszélyesebb a Nap sugarainál: nagyobb tűzvészt képes okozni. Ez a típus forróvérűbb a Hím Tűznél, mivel nem beszéli ki magából a problémákat, elfojtja haragját, de ha egyszer kitör, sokkal nagyobb kárt okoz, mint a Hím párja. Ez a jegy a test jegyei közül a szívvel, és szintén azi degrendszerrel áll kapcsolatban. Ilyen típusú megbetegedései gyakoriak lehetnek (magas vérnyomás, szívproblémák). Megelőzésre a relaxáció, a jóga vagy a meditáció. (Vagy inkább több húsétel kevesebb szénhidráttal.)
  5. A Hím Föld egy hegyhez hasonlatos. A Hím föld típus szilárd, határozott és két lábon áll a földön. Jellemzően erős fizikumú és nehéz. Megbízható, ugyanakkor kissé rugalmatlan, de nem annyira, mint a Hím Nap típus.
  6. Ezzel szemben a Nőstény Föld, olyan, mint a termőtalaj: hálás, nyugodt, intellektuális. Az ilyen típusu személyiség sokkal rugalmasabb és alkatilag vékonyabb, mint Hím párja.
  7. A Hím Hold olyan, mint a szél. Ennélfogva rombolni képes, olyan értelemben, hogy könnyen elővigyázatlan lehet, és megrongálja maga körül a törékeny tárgyakat. Vezetői képességekkel bír, barátainak jobban segít, mint saját családjának.
  8. A Nőstény Hold emberek csinosak, visszafogottak és kecsesek, főként a Nőstény Hold hölgyek tűnnek ki csinosságukkal és szép bőrükkel. Ez az elem felelős a bőrért, a fogakért és csontokért. Így a Nőstény Hold hölgyek gyakran fehérbőrűek, és széparcúak.
  9. A Hím Víz az óceán szimbóluma; a Hím Víz típusba tartozó emberek erőteljesek, impulzívak és célratörők. (A Tenger, mint Hím Víz állapot nem azonos az anyai Őstenger közeggel vagy állapottal, amelynek mélyéről a világ alapanyagát hozták a monda szerint.) A Hím Víz emberek tele vannak lendülettel és nagyon okosak.
  10. A Nőstény Víz olyan, mint a Hold. Alázatos, türelmes, könnyen elfogadja mások nézeteit, megbocsátó és toleráns. Általában szép és ártatlan kinézetű, ez azonban gyakran megtévesztő lehet. Váratlan meglepetést tud okozni, hogy megnyerő külsejük mögött mi rejtezik és mire képesek. Állítólag több amerikai gyilkos Nőstény Víz.

Az öt elem egységének van még egy másik fajtája: a minőségek együttese. 5 minőség van:

  1. Forrrás elem, amely a Vízre hasonlít, jelentése létminimum;
  2. Barát elem, amely Napra hasonlít, és a nap oszlop égi törzsének tulajdonságait jelképezi, valamint a barátokat és vetélytársakat;
  3. Intelligencia elem, amely a Tűzre hasonlít, jelentése önkifejezés, ügyesség, érvényesülés;
  4. Gazdagság elem, amely a Földre hasonlít, és amely gazdagság eleme, amelyet a Forrás elem Hatalom elemmé alakít;
  5. Hatalom elem, amely Hold elemre hasonlít, jelentése beosztás, főnök, legfontosabbnak tartott szabályok.

Ha valakinek a Nap elem a Forrás eleme, akkor a Tűz a Saját, a Föld az Intelligencia, a Hold a Gazdagság, a Víz a Hatalom. A Barát elem másik neve Saját elem. Ha saját elem gyenge, akkor a Forrás elemet és a Barát elemet kell erősíteni a kínai hiedelem szerint. Ha a Saját elem különösen gyenge, akkor az Intelligenciát, Gazdagságot és Hatalmat az öt minőség-elem közül. A saját elem akkor különösen gyenge, ha:

  1. a Forrás elem teljesen hiányzik a sorsoszlopokból, vagy teljesen hatástalanul van jelen;
  2. és ha földi gyökerek egyikében sincs olyan alap, amely támogatná a Saját elemet. A támogató elem egyaránt lehet azonos a Forrással és Baráttal.

Akinek különösen gyönge a Saját eleme, azt úgy nevezik, hogy Kövesd a vezért!-típus.

No most mivel szokták erősíteni az elemeket Kínában? Őselem-szimbólumos medállal? Állatos medált mindenesetre használnak állatövi állatok szembenállásának idején Kínában.

Állatok

Állatjegyek
Állatjegy: És annak eleme.
Disznó: Nőstény Víz.
Patkány: Hím Víz.
Bivaly: Nőstény Föld.
Tigris: Hím Nap.
Nyúl: Nőstény Nap.
Sárkány: Hím Föld.
Kígyó: Nőstény Tűz.
Mén: Hím Tűz.
Kecske: Nőstény Föld.
Majom: Hím Hold.
Tyúk: Nőstény Hold.
Kutya: Hím Föld.

Az állatok az adott év, hó, nap földi gyökerei, az puszta elemek az égi törzsek. Két ciklus van tehát, egy állatciklus és egy elemciklus Az égi törzsek sorrendje: Nap, Tűz, Föld, Hold, Víz. Egy időegység Hím elem, majd egy időegység Nőstény elem. A sorrend szerint az elemek a nősténységgel válnak teljessé. A nősténység és hímség egymást kiegészítő felek. De a nősténység egyben egész rész is, mert belőle származik a hímség.

Szembenállások
Patkány (Víz) Mén (Tűz)
Bivaly (Föld) Kecske (Föld)
Tigris (Nap) Majom (Hold)
Nyúl (Nap) Tyúk (Hold)
Sárkány (Föld) Kutya (Föld)
Kígyó (Tűz) Disznó (Víz)

Ezt megoldhatjuk párban állassal. Melyhez állatos medált használnak Kínában.

Párban állások
Patkány + Bivaly = Víz
Tigris + Disznó = Nap
Nyúl + Kutya = Tűz
Sárkány + Tyúk = Hold
Kígyó + Majom = Víz
Mén + Kecske = Föld

A Patkány utálja a Mént, de szereti a Bivalyt.
A Bivaly a békére hívja a Patkányt.

A nyolcak misztikája

A magyar 3+1, azaz egyetemes 888+8 megjelenik az ősmagyar asztrológiában több helyen is. Összefüggésben állhat a párok dulaizmusának, családok tiralizmusának és a kívülállás támadásának fejlődésgyorsító összecsapásával. a ( a tökély végtelenség száma, mint az egy, a 88 vagy 888 a végé, új kezdeté. Az 1 a végtelenség és tökély, egység száma. a 3 a stabilitásé, a 3+1 az instabilitásé, próbáé, megpróbáltatásé, remek fejlődési lehetőségé, hogy a kívülállót a nemesség erénye legyőzze. A nemtelenség csak harcolni tud, fejlődni nem. A rosszak fejlődése egyfajta torz nemesség a lelkükön belül. A 3 és 1 tágabb dualizmus egyszerre egy-ség és két-ség, mert szembenállás és fejlődési lehetőség egyszerre. Jelképe a kelő, delelő és lemenő nap hármasa az éjjeli holddal. A hold három-négy fázisát egy körön belül úgy jelezhetjük, hogy egy körön áthúzunk egy függőleges vonalat. A negyedik holdfázis láthatatlan. 3+1 kicsiben. A nemtelen, mindörökké sokadrangú rosszban is megbújó nemesség sosem kiteljesedő, csökevényes csírája. A lényeg: minden fájdalom ellenére ne felejtsük el teljes mértékben tisztelni a szeretetet, ne csak részben. Ezért ne hagyjuk magunkat elbutulni, elbutítani a fájdalomtól, mert nagyon könnyen okozhat ilyet.

(A főisten eredetileg nemtelen volt. A három isten-nővér egyetemes jelképe a holdváltozás három fő fázisa. A 4 egyetemes jelentése a stabilitás a kereszt miatt, így 888+8 a megfelelő helyettesítője a magyar 3+1-nek. A 888+8 a magyar hagyományok közt is meglehetett, mert a bronzkor egyik nagy találmánya, a sémita képírásból finnugor-kelta határterületen fejlesztett rovásírás-ábécé mágikus változatainak bűvös jel-száma a 8+8 vagy a 8+8+8. Ezekből lett a latin és görög és germán és székely írás.)

A sors oszlopai

Időszámítás: Szoláris. Szoláris. Szoláris. Lunáris.
Égi törzsek: Adott év soros eleme. Adott hó soros eleme. Adott nap soros eleme. Adott órák soros eleme.
Földi gyökerek: Adott év soros állata. Adott hó soros állata. Adott nap soros állata. Adott órák soros állata.

A holdhónapok minden naphónapban más és más órában érnek véget. A három szoláris, azaz nappal mért idő a három igazságra utal, a negyedik, lunáris, holddal mért idő a ráadás igazságára utal. Ezek a igazságok a csillagjóslásban Jupiterinek nevezett népek lustaságának és gyors fejlődésnek egymást követő időszakaira is utal. Az adott időben született gyerekek néhány főbb jellemvonásának jellemzéshez elegendő a szoláris időigazságok ismerete.

A földi gyökerek hármas kapcsolatai

Hármas kombinációk
Majom + Patkány + Sárkány = Víz
Tigris + Mén + Kutya = Tűz
Disznó + Nyúl + Kecske = Nap
Kígyó + Tyúk + Bivaly = Hold

A hármas kombináció rosszabb, mint egy szembenállás.

A földi gyökerek szembenállásai és kombinációi gyakran okoznak felkavarodást az életben. A kombinációk mesterséges előidézése a szembenállások éveiben/hónapjaiban, esetleg napjaiban hordott állatábrás amulettekkel végzett módszer a kínai hiedelmeknek megfelelően.

Az állatok még rosszabb szembenállásai közül a kettő legrosszabb

Hármas büntetések
Bivaly + Kutya + Kecske = Föld büntetés
Tigris + Kígyó + Majom = Tűz büntetés

A büntetések kettő vagy három ember titkolt ellenszenvei vagy gyűlöletei által okoznak rejtett betegségek betegségeket, így mondják Kínában. A Hármas büntetés legveszélyesebb büntetési kapcsolat, amely még földrengést és tűzvészt is okozhat a rákon meg a szív- és érrendszeri betegségeken kívül. A hármas büntetések elemei a legrosszabb civilizációs betegségekhez vannak tehát társítva. A civilizációs betegségek és a diszfunkcionális depresszió közös okként a biokémikusok az egész szervezetre kiterjedő gyulladásos betegségként azonosították, melyet a túl sok gabona, keményítő és finomított szénhidrát fogyasztása okoz. Hogy ennek van-e köze a hármas büntetéshez, az nincsen tudományosan ellenőrizve. A civilizációs betegségek fő elemei általában a Föld és Tűz elemek, nem csupán hármas büntetésként. Mivel ez 3+1 elv szerint működik, ezért inkább forduljunk a molekuárlis biológia felé, mert minden élőlénynek sokszor más táplálék és méreg okozza saját gyulladását vagy rákját.

Lehet, hogy nagy vonalakban dolgokat remekül, megnyugtatóan és magyarázatokra használhatóan lehet használni sok hasonlatot, analógiát, de azért van a kutatás, hogy spekulációk próba és bizonyítás nélküli tévedéseit kiszűrjük. A vegyészetben nem véletlenül különböztetik meg az őselemeket a molekulák elemeitől, mert a a kémiai ennél összetettebb dolgok. Ne higgyél vakon, higgyél tudva. Tudjál úgy, hogy rájössz, nem tudsz semmit, mert az pár köbdeci méretű, de Világegyetem végtelen. Ha azt hiszed sokat/mindent tudsz, pofára esel, és mások miattad. Nem lehet eleget tudni, nem szabad vakon hinni.