TALAMASCA

 

Hon.

Heteskönyv.

Kabala.

Versek.

Vér s kereszt.

Világvége.

Irodalom.

Irodalom

Zikkuratok

Vissza.

Badinyt nem tartom pontosnak, és Cser Ferenc, Darai Lajos sem. Cser-Darai: Magyar folytonosság a Kárpát-medencében.) De nagyon tetszik a világfás elmélete, amelyet úgy tudok kijavítani, hogy akaratlanul sem bántó. Szerintem a sumér kifejezés magyarul nem világfát jelent, hanem világhegyet.

Marton Veronika ért az ékíráshoz, de nem ért a sumérok és akkádok történelmi viszonyához és érdekes hitvilágaihoz. Tudom, ez megint bántó volt, de ezt majd megmagyarázom a Veinemöinen-táblázatokkal, engesztelésül és főleg modoros indoklásul.

Világhegy

Méru=Szuméru+Kuméru? Ez egy művelt indiai szabadságharcos félművelt elmélete. E szép, de téves elmélet szerint déli-sarki pokoli Kuméru egyeshalom és északi-sarki mennyei Szuméru. Mert Északon kereste egy régi hindu csillagász a Szumérunak is nevezett Méru-hegyet. Szuméru: jelentése szép Méru. A Méru jelentését nem tudom. És nem tudom, hogy tényleg van-e köze a sumérhoz, mint nemzetközi népnévhez, de gondolom. Azt viszont tudom, hogy Turkesztánban és/vagy Mongóliában Szubjer nevű kettőshalom.

Földisten

Enki: ura a kőnek. En lil: ura a légnek. Uráliul kő kiwi, lélek lawli. A sumér nyelv nagyon egyszótagos. Enki a táltos isten, agyagból formázó Ülgen, akit néha utál fivére, a haragvó Enlil, aki Marton szerint a világlélek. Ő Erlik, a hatalmas úr. Később Erlik halálisten alvilági, teremtő Ülgen csillagos égi. Ez lett a feltételezhető korábbi időszak után.

Történelem és Innana

A sumérok és az akkádok nem mindig utálták egymást. Babilonban az akkád nyelv valamely tájnyelvét beszélő külön nemzet élt, akik szintén hittek Istárban, mint az akkádok, akit a sumérok Innanának neveztek. Innana néven imádva és elképzelve olyan szelíd istennőnek látszik, hogy szerintem jégkorszaki északi eredetű, és gondolom, ő a női Hórusz, de nem Enki fia, hanem nővére a sumérok szerint. Talán azért, mert az idősebb Hórusszal is majdnem azonos, vagy azért, mert apját annyira imádták? Az akkádok szerint Istár a Hold lánya, Enlil unokája. Innana-Istár: csillagok és nádasok istennője. Hórusz: férfi létére egyiptomi égisten, de később napistenfiú.

Hon.

Heteskönyv.

Kabala.

Versek.

Vér s kereszt.

Világvége.

Irodalom.