Urál és Altáj népei
Egészség
Vissza.
A betegségeket szellemeknek tulajdonították. A betegségszellemek magyar neve íz, amely a szellem jelentésű isz kifejezés torzulása. Nem azonos az "aroma" és "izület" jelentésű íz kifejezésekkel. Hantiul az iszt isznek vagy iszhornak mondják. A betegségek hivatásos gyógyítója az arvis vagy a vajákos, esetleg a táltos. Az arvis szó mai kiejtése: orvos. A vajákosokat a középkorban előszeretettel nevezték boszorkánynak. A táltosok főként a szellem erejével gyógyítottak.
Az említett szavak eredete
- Boszorkány: ótörök eredetű szó, vö. üzbég baszargan: "boszorkánynő", és csagatáj baszirgan: "lidércnyomása van". Tövük a török nyelvek basz: "nyom" igéje.
- Íz1: uráli örökség, vö. manysi et: "szag, bűz", és komi isz: "szag, bűz".
- Íz2: vagy ugor eredetű, vö. osztják jót: "ízület, ághely"; vagy finnugor eredetű, vö. komi jez: "izület", és finn jäse: "láncszem, tag".
- Orvos: finnugor varpa: "varázslat, bűvölés" szóból, vö. finn arpa és arvan; vagy ótörök oru: "betegség" szóból; esetleg rokona az ujgur arviscsi: "varázsló" szónak.
- Táltos: ugor kori szótőből képzett kifejezésünk, vö. manysi túlt: "könnyűszerrel", és hanti tolt: "láz", tolten: "varázserővel".
- Vajákos: A vaj indulatszóból származó vajákol: "varázs-szavakat kiabál" ige kikövetkeztett vaják töve alapján képzett szó. Akár a bájol igével is összefügghet e szónak eredete.
Ajánlott irodalom